Ще бъде сравнен с други видове трюфели (Tuber) с тъмни перидии по-долу. Сходни видове Tuber aestivum е най-разпространеният, най-често срещаният и количествено най-експлоатираният вид ядлив трюфел в България. Добре е да се направи анализ на състава на почвата, за да се разбере какъв трюфел е подходящ да се отглежда на съответния терен - летен или зимен. Те показаха, че такова разделение е изкуствено и че се касае само за един вид с изявен полиморфизъм. Те не се интересуват от това, колко ще изкарат. Те обясняват този полиморфизъм с ролята на фактори от околната среда. На този етап обаче все още липсва яснота как точно ще се случва това. Получените шоколадови изкушения изглеждали точно като груби кръгли черни гъби познати като ‘трюфели’. Затворили са цикъла, тъй като имат производство на широка гама продукти с трюфели - правят пасти, сосове, олиа, масла, трюфелов ориз, шоколадови бонбони с трюфел, както и свежи, сушени и замразени бели и черни трюфели. Установено било, че трюфелите притежават механизми на производство и съхранение на анандамид, но нямат рецептори, с които веществото би могло да се съедини и да предизвика някакъв ефект.
Едно от най-разпространените твърдения е, че трюфелите са невероятен афродизиак. „Знае се, че трюфелът е скъпо удоволствие, но реално на едно домакинство е необходимо много малко количество, за да превърне едно ястие в гурме шедьовър. Про Нюз Добрич разказа преди време за атракцията. По време на Първата световна война повечето от горите бяха унищожени, тъй като. По желание настъргваме пармезан и поръсваме още малко с черната сол. На дъното се поставя по една шепа от този субстрат, изкопаната пръст се смесва с още една шепа и се заравя. „Много дълги години в този бранш регулацията беше минимална, да не кажа - никаква, и може би е крайно време да се направи нещо", информация за трюфелитеяви Димитър Димитров, председател на Асоциация "Български трюфел". Следва подготовка, лов на трюфели със специално обучено куче и накрая - дегустация на различни кулинарни изкушения с бял и черен трюфел. Глебата е отначало кремава и накрая кафеникава, кръстосана от множество тънки, белезникави жилки (наричани също вени). Разпознава се лесно по комбинацията от едри, пирамидални брадавици, кафява глеба кръстосана от тънки, белезникави жилки и миризма. До неотдавна Tuber uncinatum се смяташе за близък, но отделен вид, като автори посочваха, че той плододава през студените месеци (есен и зима) вместо през лятото и има различни миризма и вкус.
Tuber Magnatum е открит за първи път в Западни Алпи и по-точно регион Пиемонт, Италия, който и до днес се смята за едно от най-добрите места за растеж на бял трюфел. Tuber indicum е вид трюфел, който не расте естествено в България, но се използва от неблагоразумни търговци за подправяне на по-ценните трюфели на пазара. Трюфелите са редки, ядливи подземни гъби от рода Tuber. Сега заповедта вече е факт, а последните промени в законодателството предвиждат търсачите на диворастящи гъби да плащат осигуровки и данък. В най-студените зимни месеци (ноември и декември) неговият силен и привлекателен аромат вече се насища и става неустоим. Какво микоризна гъбичка тоест, трюфелът трябва да се свърже с корените на някои дървета, за да се развие. България е рай за трюфелите и дивите гъби, а темата за събирането им отново е на дневен ред. Няколко са причините трюфелите да са "скъпо изкушение": те са трудни за намиране, имат кратък сезон, а процесът по откъсването на трюфелите от земята е трудоемък. В допълнение към завидния им хранителен профил, трюфелите притежават и антимикробни свойства, които могат да помогнат за намаляване на растежа на патогенни щамове бактерии. Бял трюфел Магнатум се купува за под 1000 лв/кг, а черен зимен за около 100 лв/кг.
Една от най-ценните съставки в света на висшата кулинария е трюфелът и по-точно белият трюфел.